Good news! The new fourth edition of Janice Campbell's award-winning Excellence in Literature curriculum is complete, and available in both print and ebook format, as well as the five-year binder. You'll also find special discounts for the print and ebook bundles on many of the books we publish. We are shipping daily, though some areas may experience slight delays due to weather or Covid-19-related issues.

Collection: Parent Resources

You can teach effectively using classical and Charlotte Mason methods, whether you are in a homeschool, private school or co-op. These popular resources will inspire you with the principles you need to approach teaching with confidence.
15 products
  • Working It Out Poetry Study with George Herbert
    Working It Out Poetry Study with George Herbert - Book
    Regular price
    $16.99
    Regular price
    Sale price
    $16.99
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Evaluate Writing the Easy Way
    Evaluate Writing the Easy Way - Book
    Regular price
    $5.99
    Regular price
    Sale price
    $5.99
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Transcripts Made Easy
    Transcripts Made Easy - Book
    Regular price
    $24.95
    Regular price
    Sale price
    $24.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Practical Math Dictionary
    Practical Math Dictionary - Book
    Regular price
    $27.95
    Regular price
    Sale price
    $27.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Practical Math Application Guide
    Practical Math Application Guide - Book
    Regular price
    $27.95
    Regular price
    Sale price
    $27.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • How to Change a Tire Life Skills Journal
    How to Change a Tire Life Skills Journal - Book
    Regular price
    $14.99
    Regular price
    $16.95
    Sale price
    $14.99
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Gift Card
    Gift Card - Gift Card
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out